NEDEN LED AYDINLATMA?

LED aydınlatma, ışık yayan diyot anlamına gelmektedir. Aydınlatmada bir trend haline gelmiş olup kullanıcısına birçok yarar sağlamaktadır. Ekonomik oluşu, uzun ömürlü yapısı ve düşük enerji tüketimi sağladığı yararların başında gelmektedir. LED ampuller, LED paneller, LED projektörler, şerit LED’ler, LED spotlar, LED tavan armatürleri gibi çeşitleri ile birçok alanda kullanım sağlamaktadır. Park aydınlatma, sokak aydınlatma, ofis aydınlatma, bina iç ve dış aydınlatma LED aydınlatmanın en sık yapıldığı yerlerdir.
 

LED Aydınlatmanın Avantajları

LED aydınlatma, klasik ampullere göre ekonomik ve uzun ömürlüdür. Işık renk seçenekleri mevcuttur. Dinlenebilme özelliği sayesinde fazla gelen ışık kısılabilmektedir. LED aydınlatmalar, çevre dostu olup dışarıya zehirli gaz bırakmazlar. Ürün çeşitliliği ile dekoratif açıdan görsellik barındırmaktadır. LED ampuller farklı tip ve ebatlarda olabilir. Işık değeri, ampul tipi, güç, ışık akışı ve renk tercihi gibi hususlarda kullanıcı ihtiyacına göre seçim yapılabilmektedir.

Radyasyon değeri diğer aydınlatma türlerine oranla daha az olduğu tespit edilmiştir. Yanma ve çarpma gibi sorun yaratmadıklarından çıplak el ile dokunulmaktadır. Kaliteli ışık verimliliği sayesinde, nesnelerin renkleri daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Dolap içi, asma tavan içi ve mutfak tezgahlarındaki LED aydınlatmalar daha iyi bir görüşün yanı sıra objelerin daha net vurgulanmasını sağlamaktadır. Nem, rüzgâr, ısı yağmur gibi dışarıdan gelecek darbelere karşı dayanıklıdır.
 

Dekorasyonda LED Aydınlatma

Yaşam alanlarında doğru tercih yapmak için öncelikle ihtiyaçları belirlemeli ve diğer eşyalar ve iç mekân tasarımı ile uygun olabilecek seçimler yapmalısınız. Dekorasyonda LED aydınlatmalar, hemen hemen evin bütün odalarında kullanılmaktadır. Mutfaklarda tezgâh üstlerine, çocuk odalarında ise gardırop içine döşenen LED aydınlatmalar, bir yandan görüş netliği kazandırırken öte yandan ise ısınmadığı için eşyalara zarar vermez.

Yatak odalarında sıklıkla aplik ve abajur gibi başucu aydınlatmaları kullanılarak, yataktan kalkmadan ışığın kapanmasına olanak sağlamaktadır. Salonların vazgeçilmezi haline gelen LED spotlar ise tavandan direk olarak geldiği içi küçük mekanları daha büyük ve aydınlık göstermektedir. Banyolarda yoğun nemden ötürü özellikli ürünler tercih edilmektedir. Bunu yanı sıra banyo dolaplarına eklenecek olan LED spotlar eşit ve gölgesiz bir aydınlatma oluşturmaktadır.