DEKORASYONDA UYGUN AYDINLATMA SEÇİMİ

DEKORASYONDA UYGUN AYDINLATMA SEÇİMİ

Ticari mekanların ve yaşam alanlarının dekorasyonundaki tamamlayıcı unsurlardan biri aydınlatma seçimidir. Mekânın fiziki özellikleri değerlendirerek yapılan doğru seçimler hem daha konforlu bir yaşam sürmenizi hem de odanıza daha şık ve estetik bir görünüm kazandırmanızı sağlar. Dekorasyon işlemlerinde, aydınlatma seçiminin sona bırakılması daha uyumlu ve bütünlük kazanmış bir oda sağlar. Aydınlatma seçimi yaparken tercih edilecek ışık rengi ve gücü kullanılan mekanlara göre farklılık göstermektedir.
 

Dekorasyona Uygun Aydınlatma Seçiminde LED Işıklandırma

Led ışıklandırmalar hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilir. Uzun ömürlü ve enerji tasarrufu sağlayan özelliği ile avantaj sağlarlar. Yanma ve çarpılma tehlikesi olmadığından rahatça dokunulabilir. Zehirli gaz barındırmadığından sağlık açısından zararlı değildir. Üstelik farklı renk ışık seçenekleri ile de kullanıcılara alternatif sağlamaktadır. Gün ışığı, sarı ışık ve soğuk beyaz ışık ev dekorasyonlarında en sıklıkla kullanılan renklerdir. Gün ışığı tonundaki LED ışıklar genel kullanım alanlarında görmede netlik kazandırıp gölge yapmaması için sıklıkla kullanılmaktadır.

Özellikle mutfaklarda kesici aletlerle herhangi bir kaza yaşamamak için yoğun aydınlatma ihtiyacı gün ışığı ile karşılanır. Sarı ışık, rahatlama sağlayan ve göz yormayan bir tona sahip olduğu için yatak odaları ve salon gibi alanlarda kullanılır. Bu yaşam alanlarında kullanılan lambader, aplik ve abajurlarda da sarı ışık tercih edilerek aynı zamanda okuma ışığı olarak da yararlanılır. Özelikle koyu renk duvarla sarı spot ve aydınlatma seçimi tercih edilmelidir ki ortam daha ferah ve samimi görünsün. Soğuk beyaz aydınlatma ise daha çok niş vb. alanlarda bulunan objelerin vurgulanması amacıyla kullanılır.
 

İç ve Dış Dekorasyonda Dekoratif Aydınlatma

İç ve dış mekanlarda kullanılan aydınlatma ürünleri birbirlerinin yerine kullanılamazlar. Seçilen ürünlerin mekâna uygun olması en önemli unsurdur. Bahçe, balkon ve teras gibi dış mekanlarda kullanılacak olan aydınlatma ürünleri yağmura, suya, neme, sıcaklığa, kara ve rüzgâra dayanıklı olmalıdır. Bahçe ve teras gibi ortamlarda loş ışık veren ürünler seçilirken, park ve cadde gibi alanlarda parlak ışık veren ürünler seçilir. İç mekân dekoratif aydınlatma alana ait eylem özelliklerine göre seçim yapılır. Sessizlik ve huzur gerektiren yatak odası, hastane, huzurevi, otel vb. yerlerde ortama tavandan endirekt aydınlatma yapılmalıdır. Buna ek olarak, dinleme fazına geçiş için ortama abajur veya lambader konularak göz yorgunluğunun önüne geçilir.