İÇ DEKORASYONDA AYDINLATMANIN ÖNEMİ

İÇ DEKORASYONDA AYDINLATMANIN ÖNEMİ

İç Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemi

Dekorasyon, objelerine birbirleri ile ahengi esasına dayalı bir mimari estetik biçimidir. Mobilyanın tarzından, duvarın rengine, perdenin kumaşından, aydınlatmanın rengine kadar her şey bir bütünlük içinde olmalıdır. Aydınlatma seçimi, genellikle es geçilen, sona bırakılan ve önemsenmeyen bir konudur. Halbuki, aydınlatma seçimi sayesinde küçük ve loş mekanları daha ferah yapabilir; birtakım ışık oyunları ile odanın atmosferini değiştirebiliriz. Örneğin, penceresi olmayan, ışık miktarı az olan yerlerde, aydınlatma ürününün cinsi ve ışık miktarı dikkatlice seçilmelidir. Mutfak gibi kesici aletlerle çalışılan ortamlarda ise ışık miktarı artırılarak muhtemel kazalar önlenmelidir. Günlük hayatın daha birçok anında iç dekorasyonda aydınlatmanın önemi devreye girmektedir.

Bunun yanı sıra aydınlatma seçiminin sağlık açısından da önemli etkileri vardır. Günümüzde çoğu aydınlatma sistemi gözde kalıcı hasarlar bırakabilme ihtimaline sahiptir. Bundan dokuz, on yıl önce sarı renkli aydınlatmaların göze zararlı olduğu bilim adamları tarafından duyuruldu. Bunun ardından popüler hale gelen florasan aydınlatmaların da pek farklı olduğu söylenemez. Çalışma şeklinden tutup yaydığı ışık oranına kadar LED aydınlatmalardan daha sağlıksız olan florasan aydınlatmaların da devri kapanmış durumda.
 

İç Dekorasyonda LED Aydınlatma

İç dekorasyon detaylarını en ince ayrıntısına kadar vurgulamayı sağlayan aydınlatma ürünleri, aynı zamanda mekana estetik bir duruş kazandırmaktadır. Kusursuz bir görünüm kazanmak için uzman gözlerden mutlaka yardım alınmalı; sadece tarz seçimi değil ışık tonu da dikkatlice seçilmelidir. Ekonomik oluşu, uzun süre kullanım sağlamaları ve birçok farklı renk seçeneği ile LED ürünler son yıllarda iç ve dış mekanlarda sıklıkla kullanılan ürünler olmuşlardır. Geniş ve ferah salonlarda LED spotların uygun avizelerle kombine edilerek kullanımı oldukça yaygın olup lambader ile kombinlenen detaylar daha çarpıcı ve tamamlayıcı durmaktadır.

Mutfaklarda ocak üzeri, tezgâh altı, dolap içi gibi detayların ışıklandırması hem fonksiyonel açıdan daha kullanışlı hem de estetik açıdan daha göze hitap edicidir. LED aydınlatmaların en önemli özelliği farklı renkte ışık sağlayabilmeleridir. Özellikle çocuk odaları gibi dinlenme alanlarında kullanılan bu ürünler aynı zamanda dinlenme moduna geçişte baş ve göz ağrılarını önlemiş oldukları için iç dekorasyonda aydınlatmanın önemi yine söz konusu olur. Banyo gibi ıslak ve buhar bulunduran alanlar için özel geliştirilmiş LED aydınlatıcılar hem ısıya hem neme dayanıklı olup ışık oyunlarına izin vermez, gölge oluşturmaz, ortama bol ışık verir. Son yıllarda ev dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan niş ve benzeri yapılar içerisine yapılan LED ışıklandırmalar sayesinde, dekoratif ögeler daha da vurgulu hale gelebilmektedir.
 

İç Dekorasyonda Özel Tasarım LED Aydınlatma

Dekorasyondaki en can alıcı nokta, kişi kullanımına ve mekânın fiziki koşullarına uygun, özel tasarımlı ürünlerin kullanılmasıdır. Bu bazen dekoratif bir eşya, bazen mobilya, bazen de aydınlatıcı olabilmektedir. Özel tasarımlı LED ürünlerle yaşam alanlarınıza hem kusursuz bir görüntü kazandıracak, hem de mükemmel bir ışık dağılımı katacaksınız. Genellikle ofis gibi mekanlarda hem modern bir görüntü hem de ileri teknoloji aydınlatma sistemleri kullanılarak daha yenilikçi ve profesyonel bir görünüm kazanabilirsiniz.

Unutmayın ki nasıl ki dış görünüş insanın karakterini yansıtıyorsa, kullandığınız mekanlar da sizi yansıtıyor demektir. İç dekorasyonda aydınlatmanın önemi, hem estetiksel hem de sağlıksal konularda hayatımıza etki eder. Kaliteli LED aydınlatmalar sayesinde gözler daha az yorulurken, göz zevki daha çok tatmin olabilmektedir.